Porady

Kilka słów o drewnie i jego pielęgnacji

 Drewniane meble, oprócz pięknego wyglądu, mają również duszę. Pasują do wnętrz w każdym stylu, ponieważ przede wszystkim są naturalne. Pamiętajmy jednak − aby drewno zawsze wyglądało pięknie, musimy o nie odpowiednio zadbać.

 Na początku istotny jest wybór zastosowanego drewna. Surowiec uzyskany z dębu, jesionu, wiązu i grabu charakteryzuje się wysoką twardością i dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Te gatunki są szczególnie polecane do wykonywania mebli, schodów i podłóg. Jeżeli nie zależy nam na dużej twardości powierzchni, możemy wybrać drewno sosnowe. Jest wszechstronnie wykorzystywane w stolarce, jednakże jest ono mniej urokliwe, niż wyżej wymienione gatunki i oczywiście mniej wytrzymałe na uszkodzenia i zarysowania.

 Powierzchnie drewniane można pokrywać lakierem bądź olejem. Lakier tworzy twardą cienką powłokę, jednakże mitem jest przekonanie, że jest on najlepszy. Olej, który doskonale podkreśla rysunek drewna jest bardziej naturalnym rozwiązaniem, dlatego zyskuje coraz większą popularność. Olej jest łatwiejszy w odnawianiu, a lakier bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.


Lakier 

 Może być matowy, satynowy lub błyszczący. Nie jest polecany do pokrywania mebli ogrodowych i tarasów. Jego zastosowanie na drewnie wykorzystywanym na zewnątrz jest bardzo ryzykowne. Na skutek warunków atmosferycznych może pękać, a wtedy w szczeliny dostanie się woda. Zastosowanie lakieru można rozważyć wewnątrz budynku, na powierzchniach intensywnie eksploatowanych, ponieważ powłoka lakierowana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest on polecany szczególnie do pokrywania miękkich gatunków drewna, takich jak np. sosna. Trzeba jednak pamiętać, że po kilku latach odnowienie powierzchni lakierowanej wiąże się z kosztownym cyklinowaniem. 

Olej i olejowosk

 Nie tworzą powłoki na powierzchni drewna, dzięki czemu olejowana powierzchnia wygląda naturalnie. Wyraźnie podkreśla rysunek słojów i odcień. Olej wnika w deskę, chroniąc ją przed wchłanianiem wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Drewno olejowane może być matowe lub mieć delikatny aksamitny połysk. Renowacja powierzchni olejowanej jest łatwiejsza niż lakierowanej. Co prawda może wymagać częstszego odnawiania, szczególnie w miejscach silnie eksploatowanych, ale ubytki można naprawiać miejscowo (co jest niemożliwe w przypadku lakieru). A co najważniejsze − możemy zrobić to sami, bez zatrudniania ekipy do cyklinowania. Jeśli zareagujemy szybko, gdy tylko zaobserwujemy blaknięcie, wówczas wystarczy, że wylejemy kilka kropli oleju w jaśniejszym miejscu deski i wetrzemy preparat za pomocą szmatki. Ze wszystkich zalet oleju, największą jest to, iż jest to materiał naturalny.

Pamiętajmy: „Olej kocha drewno, drewno kocha olej”.

 Do czyszczenia powierzchni zarówno lakierowanych, jak i olejowanych wystarczy wilgotna ściereczka (może być z dodatkiem delikatnego płynu). Każde mycie zakończyć należy wytarciem powierzchni na sucho, unikając dłuższego kontaktu drewna z wodą. Ważne jest, aby nie stosować silnych detergentów, które mogą pozostawiać plamy i przebarwienia.

 To, jaki preparat wybierzemy powinno zależeć od rodzaju drewna i warunków, na jakie będzie ono wystawione. Jeżeli masz wątpliwości − skonsultuj to z nami przed wykonaniem zlecenia.